گفتاردرمانی

speech therapy

بازی با نوزادان 4-6 ماهه

1-کودک از چهارماهگی می تواند اشیا را با دو دست خود بگیرد. یک توپ اسفنجی تهیه کنید و به کودک بدهید تا با دو دست خود آن را بگیرد.

2-یک اسباب بازی رنگی به نوزاد نشان بدهید. وقتی توجه نوزاد به آن شی جلب شد،آن شی را  زیر پتوی نوزاد پنهان کنید.حتما دقت کنید که کودک جای پنهان شدن شی را ببیند.منتظر عکس العمل تو باشید، برای این بازی نوزاد را باید به صورت نشسته و در بغل خود بگیرید.

3-اگر هوا مناسب باشد ، با کودک خود در فضای باز و زیر نور خورشید به آرامی بازی کنید.

4-هنگام حمام کردن نوزاد می توان بازی های لذت بخشی را با نوزاد انجام داد.نوزاد آب بازی را دوست دارد. حتما درجه آب را کنترل کنید و از شامپوهایی استفاده کنید که باعث اذیت کودک نشوند.

5-نوزاد را به روی شکم بخوابانید یک شی صدادار مانند زنگوله یا جغجغه به دست او بدهید وآن را به صدا درآورید و کودک را تشویق کنید تا برای گرفتن آن کمی بخزد و جلو بیاید ، این بازی می تواند زمینه ساز مناسبی باشد برای اینکه کودک به صورت  چهار دستو پا حرکت کند و آنرا برای راه رفتن آماده سازد.

اسباب بازی برای نوزادان 4-6 ماهه

-جغجغه، زنگوله، عروسک های صدادار: اسباب بازی هایی که با پرتاب کردن ،فشار دادن کلید یا تکان دادن صدا می دهند.

-عکس هایی که با پوشش پلاستیکی و آینه بچه: اینها را باید در کنار تخت کودک آویزان کرد طوری که بتواند آنها را ببیند.

-اسباب بازی یا توپ های نرم: بهترین اسباب بازی از این نوع ، آنهایی هستند که بدنه آنها از جنس های مختلف باشد.

-اسباب بازی های فشاری یا مکیدنی، حلقه ها و سایر اسباب بازی های پلاستیکی  قالبی که کودک بتواند به راحتی در دست بگیرد و در دهانش بگذارد.

-آویزهای بالای گهواره که به شکل ها و طرح های مختلفی باشد و از رنگ های شاد و خوشرنگ درست شده باشد ، برای بازی و لذت بردن نوراد ضروری است.

منبع:

کتاب سبز

+ نوشته شده در  Sun 8 Aug 2010ساعت 13:55 PM  توسط   |